»V duhu skromnosti protestantizma je Trubar nakazal, da je slovenski knjižni jezik jezik vseh bralcev. Jezik, ki ne poglablja razslojevanja, temveč prinaša družbeno enakopravnost«
»Primož Trubar nam je dal narodno identiteto, zato nas z 'moji lubi Slovenci' tudi nagovarja. Ustvaril je temelje knjižnega jezika, kar je bil predpogoj, da smo v slovenskem jeziku začeli ustvarjati.«
»Iz jezika, ki ga je zapisal Trubar, se je slovenščina po besedah Merca razvila v moderen evropski jezik.«
»Hkrati pa je ta strip tudi poročilo o pubertetniški dobi slovenskega knjižnega jezika. O času, ko se je slovenski knjižni jezik že rodil, ni pa še povsem odrastel. V odraslo dobo sta ga namreč popeljali prav knjigi, na nastanek katerih se strip osredotoča: Biblija Jurija Dalmatina in slovnica Adama Bohoriča. Če je bil prevod celotne Biblije za slovenski knjižni jezik matura, potem je bila slovnica Adama Bohoriča maturitetno spričevalo.«
»Trubar je podaril našemu narodu nekaj čudovitega – knjigi v maternem jeziku.«
»Razstava predstavlja majhen, a zelo koncentriran brst tega čudeža, ki ga ustvarjamo ljudje, v univerzalnem jeziku ilustracije.«
»Zdi se mi, da bi bila v tem letu priložnost, da se tudi širši javnosti prekmurščina predstavi kot knjižni jezik.«
»Lahko rečem, da se je naš knjižni jezik rodil v turbulentnem času iz duhovnih globin Primoža Trubarja. Ta jezik je danes živ, odprt do novosti, razvija se v duhu ustvarjalnosti, to je jezik, ki se kaže kot neizčrpen vir čustvene, duhovne in miselne kondicije njegovih govorcev.«
»stati in obstati«
»Živim za slovenski jezik.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju